Mendip Open at Milfield (April 2015)

Nineteen athletes from North Somerset travelled down to Millfield for this friendly event. Some great results and plenty of pbs!

Ed Hardman u9 boys – 60m 1st 10.1 seconds
                                     600m 3rd 2;21.4 minutes
                                     LJ 7th 2.89m
Ruby Donaldson – u8 girls – 60m 3rd 10.3 seconds
Frank Langford – u10 boys – 80m 2nd 13.4 seconds
                                               600m 2nd 2;10.6 minutes
                                               Long Jump 8th 2.82m
Noah Langford – u10 boys – 80m 3rd 13.6 seconds
                                              600m 3rd 2;11.2 minutes
                                              Long Jump 4th 2.99m
Nuala Lixton – u10 girls – 80m 3rd 13.6 seconds
                                          600m 6th 2;30.8 minutes
                                          Long Jump 3rd 2.68m
Jacob Badman – u11 boys – 80m 2nd 11.8 seconds
                                             200m 3rd 30.6 seconds
                                             Long Jump 2nd 3.74m
Charlotte Ross – u11 girls – 80m 6th 12.6 seconds
                                            Long Jump 5th 3.53m
Lydia Weston – u11 girls – 80m 6th 12.6 seconds
                                           600m 6th 2;08.4 minutes
                                           Long Jump 7th 3.49m
Tilly Smale – u11 girls – 100m 2nd 14.5 seconds
                                        200m 5th 30.8 seconds
                                        Long Jump 3.65m
Holly Davies – u11 girls – 100m 4th 15.6 seconds
Bettine Harris – u13 girls – 100m 1st 14.9 seconds
                                           200m 1st 31.5 seconds
                                           Long Jump 6th 3.52m
Lottie Milnes – u13 girls – 100m 5th 15.2 seconds
                                           Long Jump 3rd 3.58m
Charlie Bates – u15 boys – 100m 1st 12.4 seconds
                                           200m 1st 25.4 seconds
Jess Willmott – u15 girls – 100m 2nd 14.5 seconds
                                           Long Jump 3rd 3.99m
Eleanor Breakspear-Hughes – u15 girls – 100m 3rd 14.6 seconds
Grace Ashurst – u11 girls – 200m 3rd 32.5 seconds
                                            600m 5th 2;04.2 minutes
Alysha Forsbrook – u11 girls – 70m hurdles 3rd 17.5 seconds
Jacob Forsbrook – u8 boys – 600m 5th 2;40.8 minutes
                                              Long Jump 11th 2.05m
Nattie Statham – u13 girls – Long Jump 4th 3.54m
                                            Javelin 2nd 23.16 minutes
                                            Shot 1st 7.06m