Avon League – Defending The Title

After the frustration of fixture 3, a win against Yate of over 150 points was required to leapfrog them into first place. Even the most optimistic would have frowned at the prospect. BUT thanks to (yet) another massive team effort, the event saw NSAC win by 296 (Team Bath 2nd, and Yate a further 40 points further back). So this means that NSAC retain their League Title, and also swept up a number of age group titles. A massive thank you and well done to everyone involved – the athletes, team managers, officials, parents etc. The NSAC ethos of teamwork continues to reap rewards.

Winners on the day;
Millie R                U15 Girls              100m                          13.20 seconds
Millie R                U15 Girls               200m                          27.23 seconds
Ellie S                   U13 Girls               Long Jump               4.15m
Hannah B          U13 Girls               Discus                        17.44m
Freya H               U15 Girls               Discus                        24.26m
Steph B               U17 Women       300m Hurdles       46.38 seconds
Alison I               Senior Women  400m Hurdles        1;58.18 minutes
Chris R               U15 Boys              200m                           24.73 seconds
Chris R               U15 Boys              300m                          40.33 seconds
George I            U15 Boys              High Jump                1.45m
Ollie D                Senior Men         Pole Vault                  3.40m
Graham B        Senior Men          Javelin                         20.82m
U13 girls               4x100m Relay         58.28 secs
U17 Girls              4x100m Relay         57.56 secs

Personal Bests on the day;
Ellie S                 U13 Girls             75m                              11.0 seconds
Sam P                 U17 Men             100m                           11.8 seconds
Conor H           U13 Boys            100m                            14.09 seconds
Reuben W       U13 Boys           100m                            14.25 seconds
Leanne B         V35 Women      100m                           15.22 seconds
Ruby D              U13 Girls            150m                           22.90 seconds
Sam H               U15 Boys             200m                           27.32 seconds
Leo E                 U13 Boys             200m                           23.12 seconds
Maisie S          Senior Women  200m                           29.8 seconds
Leanne B        Senior Women  200m                           32.5 seconds
Millie R            U15 Girls              200m                           27.23 seconds
Sam H               U15 Boys             300m                           45.14 seconds
James B           Senior Men        400m                            77.92 seconds
Ben H                U17 Men             400m                           53.09 seconds
Ollie C               U17 Men             400m                           60.88 seconds
Maisie S           Senior Women 800m                           3;06.80 minutes
Alison I             Senior Women 400m                           3;43.47 minutes
Will S                 U17 Men             1500m                        4;35.73 minutes
Stan H               U17 Men             1500m                        5;23.63 minutes
Sam H –             U15 Boys            1500m                        4;45.93 minutes
Andy B              V35 Men             1500m                        5;34.10 minutes
Connie B         U17 Women      300m Hurdles        55.22 seconds
Andy B             Senior Men         400m Hurdles        79.01 seconds
Alison I            Senior Women  400m hurdles         1;58.00 minutes
Conor H          U13 Boys              High Jump                1.30m
Elliot J              U13 Boys              High Jump                1.25m
Oliver D         Senior Men           Pole Vault                 3.40m
Alison I           Senior Women    Long Jump                2.82m
Phoebe G      U17 Women         Long Jump                4.49m
Mary H           U15 Girls                Long Jump                3.79m
Ellie S              U13 Girls                 Long Jump               4.15m
Andy B           Senior Men            Triple Jump              8.26m
Russ F            Senior Men             Triple Jump             7.38m
George I        U15 Boys                 Triple Jump             10.43m
Stan H            U15 Boys                 Triple Jump              7.59m
Ben H             U15 Boys                  Triple Jump             9.10m
Mary L            U15 Girls                   Shot                           7.12m
Olivia Y           U15 Girls                  Shot                            6.28m
Lyla B              U13 Girls                   Shot                            5.90m
Freya H          U15 Girls                  Discus                        24.26m
Mark H           Senior Men              Hammer                  11.73m
Ollie C            U15 Boys                   Hammer                  11.24m
Louie B          U15 Boys                    Hammer                 10.44m
James B        Senior Men               Javelin                      19.82m
Stan H           U15 Boys                   Javelin                      11.54m
Alex D           U15 Boys                   Javelin                      12.35m
Oliver A       U15 Boys                    Javelin                     25.61m
Reuben W   U13 Boys                   Javelin                     11.97m

Our under-11 team, fielding mostly Year 4 athletes, had an excellent season also, finishing 3rd overall (Boys 3rd, Girls 4th).

Results on the day;
Luke C                      159
Alfie F                      189
George HP           214
Joe J                        214
Euan M                  188
Josh P                     230
Millie A                  124
Martha H             203
Olivia H                 181
Issy J                       181
Heidi M                 154
Izzy W                    155