All posts by Shane Cox

Training Cancelled (BUT ENDURANCE REMAINS ON)

Please note that training on Thursday 20/7 and Saturday 22/7 at Clevedon has been cancelled. As you may know already Chris will be taking part in a charity bike ride from London to Paris and as a result will not be available to run these sessions.

BUT JULIAN’S ENDURANCE SESSIONS AT TRACK (20TH) AND SCHOOL (22ND) ON AS NORMAL – AS ARE ALL ENDURANCE SESSIONS THROUGHOUT THE SCHOOL HOLIDAYS

NEW TERM TRAINING – SEPTEMBER 2016

As the school holidays near their completion, we confirm the following regarding training sessions with NSAC;

Mondays @ Nailsea School 6pm – 7.30pm (School Years 4-7) – Return to training Monday September 5th

Mondays @ Clevedon School 5.30pm – 7.30pm (School Years 6-9 invite only) – Return to training Monday September 5th

Mondays @ Clevedon School 7.45pm – 9.00pm (School Years 8+) – Return to training Monday September 5th

Tuesdays @ Clevedon School 6.45pm – 8.15pm – Continued throughout summer

Wednesdays @ Priory 6pm – 7.00pm (School Years 4-6) – Return to training Wednesday September 7th

Wednesdays @ Priory 7pm – 8.00pm (School Years 7+) – Return to training Wednesday September 7th

Wednesdays @ Clevedon Seafront 6.30pm – 8.30pm (School Years 7+) – Meet at seafront from Wednesday September 7th

Thursdays @ Churchill School 5pm – 6.15pm (School Years 4-7) – Return to training Thursday September 8th

Thursdays @ Churchill School 6.15pm – 7.30pm (School Years 7+) Return to training Thursday September 8th

Thursdays @ Filton WISE Campus 6.45pm – 8.15pm – Continued throughout summer

Saturdays @ Priory 10.30am – 12pm (School Years 4-11) – Return to training Saturday September 10th

Saturdays @ Clevedon School 8.30am – 10.30am – Continued throughout summer

Saturdays @ Clevedon School 10.30am – 12pm – Continued throughout summer

For athletes who have not paid the year’s training fees, this term will be due by the middle of September please. £40.00 per athlete, either by cheque to NSAC or by BACS. For more info, please contact membership@nsac.org.uk

SUMMER HOLIDAY TRAINING

During the summer holidays NSAC only train in certain venues and
on specific days. If you wish to continue involvement during the
summer holidays, we run the following sessions;

Saturdays @ Clevedon School 8.30am – 10.30am – Secondary School
age – Sprints, endurance, throws, fortnightly hurdles, pole vault
and long/triple jump

Saturdays @ Clevedon School 10.30am – 12.00pm – Primary School
age – All Athletic activities

Tuesdays @ Clevedon School 6.45pm – 8.15pm – Secondary School age – Endurance

Wednesdays @ Clevedon School 6.30pm – 8.30pm – Secondary School
age – Sprints, endurance, fortnightly hurdles

Wednesdays @ Weston (Various locations around the local area)
7.00pm – 8.00pm – Secondary School age – Sprints, endurance,.

Thursdays @ Filton College – 6.45pm – 8.15pm – Endurance –
Elite/Intermediate level athletes

SPORTS DAY 2016 RESULTS

SPORTS DAY – JULY 2016
FIELD EVENT RESULTS
YEAR 2-4 BOYS (19 ATHLETES)

 NAME/NUMBER  SPEED
BOUNCE
 VORTEX  LONG JUMP
 ISAAC BROWN/622  40  17.00M  X  1.80M
 ZEKI HARSTON/161  36  20.49M  3.60M  2.00M
 MICHAEL VAUGHAN/174  35  14.50M  3.80M  2.50M
 SAM LEDWARD/164  48  23.46M  4.40M  3.10M
 ALEX BOYD/684  43  25.97M  3.70M  2.70M
 BEN HILLARY GOSLING/028  32  X  X  2.70M
 JOE WILSON/080  33  22.92M  3.90M  2.30M
 REUBEN WADEY/087  43  23.33M  2.90M  2.20M
 REUBEN BALLENTINE/138  26  8.52M  X  2.00M
 RYAN REESON/131  37  15.05M  3.25M  2.50M
 JACOB FORSBROOK/047  40  15.81M  3.15M  2.20M
 OWEN GRIFFITHS/146  43  27.76M  4.55M  2.40M
 ELLIOTT JESTON/689  X  18.95M  2.50M  2.70M
 THOMAS FAIRHURST/156  X  17.48M  3.30M  X
 JAMES TOPHAM/063  X  23.75M  X  X
 SEBASTIAN WHITMORE/057  X  15.87M  3.15M  2.20M
 LIAM BRAKE  X  X  3.35M  X
 PHILLIP CLARKE  X  X  4.35M  X
 TOBY  X  X  1.95M  X

YEAR 5-6 BOYS (26 ATHLETES)

 NAME/NUMBER  SPEED BOUNCE  VORTEX  LONG JUMP  SHOT
 BAILEY SEVIOUR/681  49  23.55M  2.50M  5.20M
 MATTHEW JACKSON/029  46  30.56M  2.70M  5.10M
 SAM MARNOCK/090  40  25.80M  3.10M  5.65M
 TED DEAKIN/075  39  15.93M  3.00M  4.85M
 TOM FOX/019  42  35.58M  2.90M  4.40M
 TOBY WEBB/086  42  23.90M  2.20M  4.00M
 RYAN BALDWIN/130  49  25.29M  3.00M  4.55M
 ADAM TOPHAM/044  X  24.72M  2.70M  X
 JARED KING/142  31  21.69M  2.70M  3.35M
 WILL ARMITAGE/626  X  35.31M  X  X
 OTIS SLEE/627  48  28.66M  3.00M  X
 JANU KONDRU/625  50  26.17M  3.10M  X
 BEN HARTIGAN/173  X  30.09M  3.30M  X
 DANIEL REES/139  X  27.21M  2.70M  X
 JAMIE COCKS/050  43  23.69M  2.50M  4.75M
 MATTHEW CAMERON-FLACK/686  51  24.55M  2.60M  4.65M
 BODIE RAYMOND/053  53  18.81M  2.70M  3.35M
 LOUIS RAYMOND/054  49  20.13M  2.30M  3.25M
 DAN LYNCH/175  X  26.79M  2.70M  4.45M
 LOUIE BRUNSDON/157  42  17.57M  2.30M  X
 WILL SMITH/176  X  17.19M  2.50M  3.50M
 SAMUEL HOLLOWAY/076  X  17.53M  2.30M  3.65M
 ADAM DELAFAILLE/154  X  19.47M  2.10M  3.65M
 WILL MAINE/048  52  X  3.10M  X
 YANNIS RICHARDS/642  X  X  3.00M  X
 CALLUM WALLACE/027  X  X  2.80M  X

YEAR 7-8 BOYS (6 ATHLETES)

NAME/NUMBER  SPEED BOUNCE  VORTEX  LONG JUMP SHOT
 WILLIAM FINCH/124  39  13.85M  2.50M  4.40M
 CAMERON BAKER-PERRY/167  51  22.32M  3.20M  5.00M
 CHRISTIAN ALBON/683  X  53.89M  3.30M  X
 JACOB BADMAN/081  X  33.14M  3.20M  X
 SAM PAYNE/127  60  30.60M  3.50M  6.70M
 BEN CLARKE/624  53  37.73M  3.50M  6.30M

YEAR 2-4 GIRLS (10 ATHLETES)

 NAME/NUMBER   SPEED BOUNCE  VORTEX  LONG JUMP  SHOT
 GRACE HURST/026  29  12.98M  2.60M  3.45M
 ROSA FORD/022  43  12.27M  3.00M  2.55M
 NANCY DELAFAILLE/121  121  10.54M  2.10M  2.85M
 ANAIS DORRINGTON/641  27  X  2.00M  X
 NANCY HARRIS/121  38  X  X  X
 LILIA CLARKE/20  32  X  1.20M  X
 SOPHIE JACKSON/051  34  X  1.90M  2.65M
 ELLA GRIFFIN/058  32  X  2.00M  X
 FELICITY DEAKIN/025  X  X  1.20M  X
 HOLLY PARKER/143  X  X  2.10M  X

YEAR 5-6 GIRLS (21 ATHLETES)

 NAME/NUMBER  SPEED BOUNCE  VORTEX  LONG JUMP  SHOT
 ABIGAIL TAYLOR/059  37  12.94M  X  2.90M
 TILLY BALLENTINE/056  48  14.17M  2.30M  4.45M
 ISABELLA CLARKE/155  34  10.76M  X  4.25M
 OLIVIA ILES/078  40  10.69M  2.10M  2.95M
 NAOMI HOLT/134  49  11.99M  2.75M  4.40M
 TILLY JONES/135  44  12.40M  1.50M  3.75M
 MARY LOUGHLIN/085  X  25.14M  3.00M  6.20M
 LILY WHALEY/169  51  15.52M  2.45M  3.70M
 AYLA SHARROCK/623  X  13.68M  2.50M  4.15M
 AMELIA JAMES/024  40  11.81M  2.10M  X
 ROSIE JONES/145  33  8.07M  2.00M  3.65M
 BLYTHE JONES/123  42  15.89M  2.60M  3.65M
 ANNA FARNELL/021  38  11.71M  2.40M  3.20M
 DAISY MANNERS-LOLLEY/162  50  18.28M  2.90M  5.45M
 KEIRA DEVEREUX/045  47  19.94M  3.10M  3.65M
 ANUSHA HEASMAN/071  43  14.49M  2.60M  4.40M
 BELLA DORRINGTON/144  41  X  2.20M  X
 AMELIA CARR/89  38  X  2.50M  X
 IZZY HILLARY GOSLING/79  43  X  2.30M  X
 KATIE/52  44  X  X  X
 SIENNA COTHAM/160  46  X  2.70M  4.15M

YEAR 7-8 GIRLS (19 ATHLETES)

 NAME/NUMBER  SPEED BOUNCE  VORTEX  LONG JUMP  SHOT
 VICTORIA PEARSON/046  24  14.88M  2.00M  4.25M
 CONNIE BALLENTINE/055  48  16.75M  2.60M  5.50M
 GEORGIA SEVIOUR/084  45  20.35M  2.50M  5.90M
 PHOEBE GOOCH/147  54  26.02M  3.20M  4.80M
 STEPHANIE BROOKS/049  55  23.46M  3.10M  4.85M
 HOLLY COCKS/129  X  19.51M  2.80M  4.85M
 ISOBEL HELLINGS/643  50  34.60M  2.90M  X
 ELLA JOHNSTON/062  49  16.46M  2.80M  4.30M
 IZZY LAWRENCE/TARR/166  X  12.05M  2.70M  5.70M
 ALYSHA FORSBROOK/126  X  19.69M  2.10M  4.00M
 ELIE MAPLESTON/137  46  13.04M  X  X
 NATASHA STATHAM/171  58  40.00M  3.00M  7.75M
 TILLY SMALE/136  59  32.40M  3.50M  6.45M
 LOTTIE MILNES/682  X  29.71M  3.30M  5.60M
 ISOBEL GRAY/141  51  17.32M  3.10M  4.05M
 HANNAH/170  52  X  X  X
 JASMINE MCARDLE/687  X  X  3.10M  X
 ALEX DURRANT/688  X  X  2.60M  X
 PHOEBE DOWSE/073  X  X  3.00M  5.10M

SUMMER QUADKIDS RESULTS 2016

NSAC QUADKIDS SUMMER 2015                
NAME SESSION AGE M/F VORTEX SLJ 50M 600M SCORE
ADAM IVES CHU 8 M 10M 1.58M 8.57 SECS 3;05 MINS 207
BEN KELLY PRI 8 M 10M X X 2;26 MINS 109
ISAAC BROWN CLE 8 M 10M 1.70M 9.15 SECS 2.55 MINS 212
JOSH MOON CHU 8 M 11M 1.26M 9.20 SECS 2;51 MINS 187
LIAM BRAKE NAI 8 M 10M 1.06M 10.96 SECS 3;06 MINS 119
LUKE LENIHAN PRI 8 M 13M 1.46M X 2;44 MINS 160
NOAH JENNETT-BUTCHER CHU 8 M 10M 1.48M 8.83 SECS 2;51 MINS 211
PETER BRIFFITT PRI 8 M 8M X X X 34
NAME SESSION AGE M/F VORTEX SLJ 50M 600M SCORE
JACOB FORSBROOK PRI 9 M 15M X X X 50
JACOB MANLEY PRI 9 M 11M 1.37M X 2;53 MINS 141
JAMES POWELL PRI 9 M 12M X X X 44
JOE WILSON CHU 9 M 21M 1.62M 8.77 SECS 2;39 MINS 253
MAX LAWRENSON NAI 9 M 13M 1.69M 9.62 SECS 2;34 MINS 228
MAX SCANTLEBURY CHU 9 M 22M 1.78M 7.95 SECS 3;05 MINS 254
OWEN GRIFFITHS CHU 9 M 30M 1.60M 8.52 SECS 2;30 MINS 284
SAMMY NURMINEN CLE 9 M 10M 1.70M 9.75 SECS 2;57 MINS 198
SEAN ROBBINS PRI 9 M 13M 1.50M X 2;33 MINS 173
YANNIS RICHARDS CLE 9 M 17M 1.95M 7.80 SECS 2;23 MINS 297
NAME SESSION AGE M/F VORTEX SLJ 50M 600M SCORE
ADAM DELAFILLE CLE 10 M 11M 1.30M 9.60 SECS 2.53 MINS 181
ARCHIE WEST NAI 10 M 20M 1.21M 10.62 SECS 2;35 MINS 188
BAYLEY SEVIOUR PRI 10 M X X X 2;28 MINS 67
BEN DONACHIE PRI 10 M 11M 1.49M X 2;28 MINS 173
BODIE RAYMOND NAI 10 M 18M 1.62M 10.09 SECS 2;12 MINS 248
CALLUM WALLACE CLE 10 M 16M 1.80M 8.61 SECS 2.41 MINS 253
GERALD HADLEY-KING PRI 10 M 16M X X X 52
HENRY WARD PRI 10 M 18M 1.69M X X 130
JACOB VENABLES CLE 10 M 15M 1.65M 9.38 SECS X 174
JAIDEN MORRIS CHU 10 M 23M 1.56M 8.44 SECS 2;31 MINS 269
LOUIS FIELDER PRI 10 M 14M 1.18M X 3;15 MINS 105
LOUIS RAYMOND NAI 10 M 22M 1.50M 9.68 SECS 2;15 MINS 255
MATTHEW JACKSON CHU 10 M 31M 1.70M 8.10 SECS 2;40 MINS 290
NATHAN RHODES NAI 10 M 15M 1.62M 10.22 SECS 2;50 MINS 201
NAME SESSION AGE M/F VORTEX SLJ 50M 600M SCORE
BEN HARTIGAN CLE 11 M 21M 2.00M 7.90 SECS 2.09 MINS 320
DANIEL REES CLE 11 M 28M 1.90M 7.96 SECS 2.17 MINS 319
HARRY JONES PRI 11 M 24M 1.45M X 2;43 MINS 182
LUCAS BROOMFIELD CLE 11 M 10M 1.60M 8.10 SECS 2.43 MINS 240
MATTHEW CAMERON-FLACK PRI 11 M 13M X X X 46
OLIVER CHANDLER NAI 11 M 30M 1.71M 9.04 SECS 2;25 MINS 284
RYAN ELDRIDGE PRI 11 M 17M 1.48M X 2;31 MINS 182
SAM MARNOCK PRI 11 M X X X 2;17 MINS 78
TOM FOX PRI 11 M 25M X X X 70
NAME SESSION AGE M/F VORTEX SLJ 50M 600M SCORE
AMELIE DORRINGTON CHU 7 F 8M 1.16M 9.36 SECS 3;15 MINS 141
POPPY MCINTOSH CHU 7 F 6M 1.20M 10.36 SECS 3;15 MINS 119
ELLA BOUTON CLE 8 F 10M 1.55M 9.40 SECS 3;15 MINS 179
ELLA HOWES CLE 8 F 6M 1.65M 8.89 SECS 3;15 MINS 182
FLORENCE RUBINO NAI 8 F 7M 1.18M 10.21 SECS 3;15 MINS 123
GRACE HURST CHU 8 F 12M 1.48M 8.78 SECS 2;50 MINS 217
INES BICKERSTAFFE CLE 8 F 10M 1.35M 9.12 SECS X 152
LIBBY STRINGER PRI 8 F 8M 1.30M X 2;31 MINS 147
LILIA CLARK PRI 8 F X X X 3;06 MINS 29
MADDY GARNER NAI 8 F 5M 1.22M 15.34 SECS 3;15 MINS 106
MEGAN HUTCHINGS CHU 8 F 8M 1.22M 8.92 SECS 3;15 MINS 156
MIA STRINGER PRI 8 F 9M 1.30M X 2;54 MINS 127
MOLLY HUTCHINGS CHU 8 F 10M 1.28M 9.82 SECS 3;15 MINS 150
NANCY DELAFILLE CLE 8 F 7M 1.60M 8.79 SECS 2;58 MINS 202
YASMIN JAQUES CLE 8 F 5M 1.20M 9.31 SECS 3;15 MINS 137
NAME SESSION AGE M/F VORTEX SLJ 50M 600M SCORE
AMELIA JAMES CHU 9 F 7M 1.58M 8.60 SECS 2;50 MINS 213
ANNA FARNELL CLE 9 F 10M 1.60M 9.08 SECS 2;38 MINS 225
AVA BICKERSTAFFE CLE 9 F 9M 1.60M 9.10 SECS 3;06 MINS 194
BETHAN BLAKE CHU 9 F 9M 1.30M 8.54 SECS 3;15 MINS 175
BOE WILLIAMS CLE 9 F 7M 1.60M 9.33 SECS 2;58 MINS 191
CHELSEA HANCOCKS CHU 9 F 9M 1.68M 8.42 SECS 2;56 MINS 221
ELIANA STRAUSS CLE 9 F 9M 1.50M 9.40 SECS 3;15 MINS 174
ELLA GRIFFIN CLE 9 F 6M 1.40M 9.87 SECS 3;15 MINS 150
ELLA ROBINSON CHU 9 F 14M 1.62M 7.96 SECS 3;02 MINS 232
ELLIE HUTCHINGS NAI 9 F 6M 1.12M 12.63 SECS X 79
EMILY ADLAM PRI 9 F 8M 1.31M X 3.10 MINS 109
EVA KAMBITIS CLE 9 F 7M 1.10M 10.46 SECS 3;15 MINS 110
FLORRIE WALSH CLE 9 F 9M 1.40M 8.30 SECS 2;58 MINS 208
GEMMA EVANS CLE 9 F 9M 1.60M 9.72 SECS 3;15 MINS 172
GRACE DAVIES PRI 9 F 7M X X X 31
HANNAH FOWLER PRI 9 F X X X 3;15 MINS 20
HOLLY PARKER CHU 9 F 9M 1.48M 8.04 SECS 2;31 MINS 244
LUCY KNOTT NAI 9 F 7M 1.44M 10.68 SECS 2.53 MINS 163
MIA DARLINGTON CLE 9 F 8M 1.55M 8.77 SECS 2;32 MINS 229
MOLLY DUGUID NAI 9 F 7M 1.26M 10.08 SECS 3.07 MINS 142
NYAH MILLS CLE 9 F 6M 1.60M 8.67 SECS 2;56 MINS 203
OLIVIA BLOXHAM PRI 9 F 8M X X X 34
OLIVIA FRANCIS CLE 9 F 13M 1.60M 8.28 SECS 3;02 MINS 223
PHOEBE JONES CLE 9 F 5M 1.30M 8.97 SECS 2;45 MINS 184
PHOEBE SARGINSON CLE 9 F 9M 1.60M 8.53 SECS 2;35 MINS 236
POPPY MAULE CLE 9 F 5M 1.35M 9.81 SECS 3;15 MINS 143
ROSA FORD CLE 9 F 9M 1.80M 8.35 SECS 2;30 MINS 255
RUBY DONALDSON CLE 9 F 10M 1.80M 8.20 SECS 3;04 MINS 227
NAME SESSION AGE M/F VORTEX SLJ 50M 600M SCORE
ABI BRIFFITT PRI 10 F 10M X X X 40
AMELIA PHILLIPS-DOWN PRI 10 F 14M 1.23M X 2;42 MINS 143
AMELIE FORD CHU 10 F 16M 1.64M 8.20 SECS 2;56 MINS 239
ANUSHA HEASMAN CLE 10 F 11M 1.65M 8.43 SECS 2;55 MINS 225
BELLA DORRINGTON CHU 10 F 10M 1.58M 8.76 SECS 2;47 MINS 221
CHLOE ADLAM PRI 10 F 15M 1.38M X X 108
EILISH MILLS CLE 10 F 13M 1.35M 9.32 SECS 3;08 MINS 181
ELLA BAXTER NAI 10 F 12M 1.42M 9.99 SECS 2.44 MINS 196
ELLA BELLRINGER NAI 10 F 7M 1.38M 9.86 SECS 2;41 MINS 185
ELOISE GADSBY PRI 10 F 14M 1.49M X X 112
ELYSE POWELL PRI 10 F 15M X X X 50
EMILY HILLMAN CHU 10 F 15M 1.50M 8.93 SECS 2;35 MINS 236
ERIN DAVIES PRI 10 F 8M X X X 34
FEMI HEARD-WILLIAMS CLE 10 F 7M 1.70M 8.13 SECS 2;41 MINS 237
FRANCESCA BRIFFITT PRI 10 F 9M X X X 37
HOLLY GOLDING CHU 10 M 9M 1.76M 9.20 SECS 2;41 MINS 225
ISABELLA CLARK PRI 10 F 13M X X 2;33 MINS 108
IZZY TAYLOR PRI 10 F X X X 2;09 MINS 86
KEIRA DEVEREUX CLE 10 F 13M 1.85M 8.03 SECS 2;18 MINS 287
KEIRA DUNCAN PRI 10 F 8M X X X 34
NAOMI HOLT CLE 10 F 12M 1.80M 7.83 SECS 2;40 MINS 262
POPPY ADAMS CLE 10 F 6M 1.70M 9.01 SECS 2;38 MINS 219
ROSALIE JONES CHU 10 F 6M 1.50M 8.80 SECS 3;02 MINS 190
ROSIE GRIBBEN CLE 10 F 9M 1.55M 9.19 SECS 2;50 MINS 205
TILLY BALLENTINE PRI 10 F X X X 2;21 MINS 74
NAME SESSION AGE M/F VORTEX SLJ 50M 600M SCORE
ABIGAIL TAYLOR PRI 11 F X X X 2;19 MINS 76
AYLA SHARROCK NAI 11 F 14M 1.67M 10.05 SECS 2;35 MINS 220
CHELSEA KEEN CLE 11 F 14M 1.60M 7.62 SECS 2;21 MINS 279
ELISE SMITH NAI 11 F 16M 1.68M 9.31 SECS 2;44 MINS 230
HARRIET WALTON CLE 11 F 13M 1.76M 8.30 SECS 2;42 MINS 251
HOLLY EASTWOOD PRI 11 F 10M X X X 40
KATE HUDSON NAI 11 F 12M 1.74M 12.27 SECS 3;15 MINS 161
LUCY FOWLER PRI 11 F X X X 3;15 MINS 20
LYDIA HOEY CHU 11 F 15M 1.56M 8.40 SECS 3;03 MINS 222
POPPY CLEMENTS CHU 11 F 9M 1.84M 8.34 SECS 2;34 MINS 253
SCARLETT SADLER CLE 11 F 15M 1.50M 8.79 SECS 2;24 MINS 250
WILLOW PRATT CHU 11 F 12M 1.54M 8.46 SECS 2;35 MINS 241

2016 Sports Day

We are running our annual sports day as shown below.

All Athletes from NSAC/NSAA are welcome to compete.
Families/Siblings/Friends welcome to come along and watch.

Saturday July 2nd 2016
Clevedon Secondary School
Registration 9.15am – 9.45am (Event starts at 10am)
Cost tba (but provisionally £2.50 per competing athlete for the
morning)

Designed as a fun, but (hopefully) well-organised event.
Absolutely nothing to worry about, just come along and enjoy!

AGE GROUPS
School Years 3-4 (Boys)
School Years 3-4 (Girls)
School Years 5-6 (Boys)
School Years 5-6 (Girls)
School Years 7-8 (Boys)
School Years 7-8 (Girls)

*ANYONE SCHOOL YEAR 9+, PARENTS, OLDER SIBLINGS ETC – WE WILL BE
LOOKING FOR SUPPORT TIMING TRACK EVENTS, MEASURING AND
CO-ORDINATING FIELD EVENTS, MANNING THE REFRESHMENTS AREA ETC *

TRACK EVENTS – PICK ANY TWO
30m Reaction sprints
60m Sprint
300m Run
600m Run (School Years 3-6)
1000m Run (School Years 7-8)

FIELD EVENTS – YOU CAN DO ALL FOUR!
Speed Bounce
Either Long Jump or Standing Long Jump (tba)
Shot Put
Vortex throw

We will also have some relays at around 12pm, whilst we
double-check the results – And maybe a world record attempt…
Medals for winners of all events
There will be a refreshments area which we would recommend you
take full advantage of!

No need to contact, just turn up on the day if you are free, and
locate registration. Numbers will be given. Ideally please bring
own safety pins, but we will have a stash available

SATURDAY TRAINING AT CLEVEDON 25th JUNE

Unfortunately due to the facilities not being available to us, all training on Saturday morning at Clevedon is cancelled. This is due to the sports centre having a football tournament.

Anyone that still wants to train on Saturday morning is welcome to come along to the session held at Priory School in Weston-super-Mare, BS22 6BP (opposite Sainsbury’s) 10.30-12.00.  All welcome.

ESTHER BREAKS 3 METRE BARRIER!

After pole vaulting for less than a year, talented Combined events athlete Esther Leong hit a milestone when she vaulted 3m in competition recently at Birmingham’s HIPAC centre. A fantastic effort from an athlete who has previously excelled in long jump, high jump and hurdles. She joins Caroline Walder in the upper echelons of this very difficult event, and is currently ranked 18th in the UK!

IMG_8532 Esther PV IMG_8530 (1) Esther PV

 

NSAC TRAINING – APRIL HOLIDAYS 2016

Saturday April 2nd 2016 – Clevedon Training – ON
Saturday April 2nd 2016 – Priory Training – ON

Monday April 4th 2016 – Nailsea Training – OFF
Monday April 4th 2016 – Nailsea Training – OFF
Tuesday April 5th 2016 – Clevedon Training – ON
Wednesday April 6th 2016 – Clevedon Training – ON
Wednesday April 6th 2016 – Priory Training – OFF
Thursday April 7th 2016 – Churchill Training – OFF
Thursday April 7th 2016 – Filton Training – ON
Saturday April 9th 2016 – Clevedon Training – ON
Saturday April 9th 2016 – Priory Training – OFF

Monday April 11th 2016 – Nailsea Training – OFF
Monday April 11th 2016 – Nailsea Training – OFF
Tuesday April 12th 2016 – Clevedon Training – ON
Wednesday April 13th 2016 – Clevedon Training – ON
Wednesday April 13th 2016 – Priory Training – OFF
Thursday April 14th 2016 – Churchill Training – OFF
Thursday April 14th 2016 – Filton Training – ON
Saturday April 16th 2016 – Clevedon Training – ON
Saturday April 16th 2016 – Priory Training – OFF

All training returns to normal from Monday 18th April 2016

2016 TRACK & FIELD FIXTURES

2016 TRACK & FIELD COMPETITIONS      
DATE EVENT VENUE AGE GROUP TO FIND OUT MORE
SUN 10TH APRIL YATE SPRINTS & HURDLES YATE U13 TO SENIOR SEE YATE WEBSITE
SAT 16TH/SUN 17TH APRIL SPORTSHALL FINALS MANCHESTER U13 & U15 AVON TEAM SELECTED
SUN 17TH APRIL KEN TRICKEY OPEN EXETER U11 TO SENIOR SEE EXETER WEBSITE
SUN 17TH APRIL FIELD FEST BATH UNIVERSITY U11 TO SENIOR SEE B&W WEBSITE
TUE 19TH APRIL BRISTOL OPEN FILTON U11 TO SENIOR SEE B&W WEBSITE
SAT 23RD APRIL YDL LAG NEWPORT U13 & U15 TEAM TO BE SELECTED
SAT 23RD/SUN 24TH APRIL SOMERSET COMBINED EVENTS CHAMPS MILLFIELD U13 TO SENIOR SEE SOMERSET SCHOOLS WEBSITE
TUE 26TH APRIL EXETER OPEN EXETER U11 TO SENIOR SEE EXETER WEBSITE
SAT 30TH APRIL YEOVIL SPRING OPEN YEOVIL U11 TO SENIOR SEE YEOVIL WEBSITE
SUN 1ST MAY YLD UAG PLYMOUTH U17 & U20 TEAM TO BE SELECTED
MON 2ND MAY BREWER GAMES CHELTENHAM U11 TO SENIOR SEE CHELTENHAM WEBSITE
THUR 5TH MAY MENDIP OPEN MILLFIELD U11 TO SENIOR SEE MENDIP WEBSITE
SUN 15TH MAY COUNTY CHAMPS YATE U13 TO SENIOR SEE AVON AA WEBSITE
SAT 21ST MAY YDL LAG SWANSEA U13 & U15 TEAM TO BE SELECTED
SAT 21ST MAY BILL WHISTLECROFT HURDLES YEOVIL U11 TO SENIOR SEE YEOVIL WEBSITE
TUE 24TH MAY AVON AA OPEN FILTON U11 TO SENIOR SEE B&W WEBSITE
THUR 26TH MAY MENDIP OPEN MILLFIELD U11 TO SENIOR SEE MENDIP WEBSITE
SUN 29TH MAY YDL UAG NEWPORT U17 & U20 TEAM TO BE SELECTED
TUE 31ST MAY EXETER OPEN EXETER U11 TO SENIOR SEE EXETER WEBSITE
SAT 11TH JUNE AVON SCHOOLS T & F CHAMPS YATE U13, U15, U17 & U19 SPEAK TO SCHOOL
SAT 18TH JUNE SOUTH WEST T&F CHAMPS EXETER U13 TO SENIOR TEAM TO BE SELECTED
SUN 19TH JUNE YDL LAG SWANSEA U13 & U15 TEAM TO BE SELECTED
TUE 21ST JUNE BRISTOL OPEN FILTON U11 TO SENIOR SEE B&W WEBSITE
THU 23RD JUNE MENDIP OPEN MILLFIELD U11 TO SENIOR SEE MENDIP WEBSITE
SAT 25TH/SUN 26TH JUNE SOUTH WEST COMBINED EVENTS CHAMPS TEAM TO BE SELECTED
SUN 26TH JUNE YDL UAG CARMARTHEN U17 & U20 TEAM TO BE SELECTED
TUE 28TH JUNE EXETER OPEN EXETER U11 TO SENIOR SEE EXETER WEBSITE
WED 6TH JULY CHELTENHAM OPEN CHELTENHAM U11 TO SENIOR SEE CHELTENHAM WEBSITE
FRI 8TH/SAT 9TH JULY ENGLISH SCHOOLS CHAMPS GATESHEAD U15 TO U20 TEAM TO BE SELECTED
SUN 10TH JULY AVON LEAGUE YATE U11 TO SENIOR TEAM TO BE SELECTED
WED 13TH JULY CHELTENHAM OPEN CHELTENHAM U11 TO SENIOR SEE CHELTENHAM WEBSITE
SAT 16TH JULY YDL LAG CHELTENHAM U13 & U15 TEAM TO BE SELECTED
WED 20TH JULY CHELTENHAM OPEN CHELTENHAM U11 TO SENIOR SEE CHELTENHAM WEBSITE
SUN 24TH JULY YDL UAG YEOVIL U17 & U20 TEAM TO BE SELECTED
TUE 26TH JULY EXETER OPEN EXETER U11 TO SENIOR SEE EXETER WEBSITE
WED 27TH JULY CHELTENHAM OPEN CHELTENHAM U11 TO SENIOR SEE CHELTENHAM WEBSITE
SUN 31ST JULY AVON LEAGUE GLOUCESTER U11 TO SENIOR TEAM TO BE SELECTED
SUN 7TH AUGUST S W INTER COUNTIES T & F CHAMPS EXETER TEAM TO BE SELECTED
SUN 21ST AUGUST AVON LEAGUE YATE U11 TO SENIOR TEAM TO BE SELECTED
TUE 30TH AUGUST EXETER OPEN EXETER U11 TO SENIOR SEE EXETER WEBSITE
SUN 11TH SEPT YEOVIL GAMES YEOVIL U11 TO SENIOR SEE YEOVIL WEBSITE
SUN 11TH SEPT AVON LEAGUE YATE U11 TO SENIOR TEAM TO BE SELECTED
SAT 17TH/SUN 18TH SEPTEMBER ENGLISH SCHOOLS COMBINED EVENTS CHAMPS BOSTON U15 TO U20 TEAM TO BE SELECTED
TUE 27TH SEPTEMBER EXETER OPEN EXETER U11 TO SENIOR SEE EXETER WEBSITE

Local Athletes Perform Well at National Cross Country Champs

There were some impressive performances from the young athletes of North Somerset whilst representing their county teams at the prestigious English Schools Cross Country Championships in Nottingham last weekend.

This is the premier Cross Country event in the calendar for any aspiring young athlete, with the nation’s top junior athletes competing for honours. So to make the top 50 of any category in this competition is evidence of exceptional talent.

Matt Howard and Sam Gentry deserve special mention after recording fantastic finishing positions of 15th and 16th respectively in the Junior Boys race. Imogen Maroney finished an impressive 41st in the Intermediate girls race whilst Ellie Wallace recorded an equally impressive 45th in the Senior girls race.

Other selected athletes Jack Wilkinson, Callum Smith, Mike Proffit, Joe Gentry, Olivia Burton, Alice Davies, Alys Withers, Angharad Flower and Harriet Moore all competed well in large fields of 300 plus of the country’s top athletes.

  

Gwent League Promotion for North Somerset AC’s Senior Men

North Somerset AC had 23 athletes compete at Brecon for the final Gwent League fixture of the season and the senior men took centre stage to lift the division four title.

With Josh Davis and James Rodgers once again taking top 10 positions in 7th and 9th respectively the foundation were laid for the team to take top spot. Julian Emery ran his first completive race for 6 years and although he found the going tough he used all his resolve to finish a very impressive 42nd place. The ever reliable Jonathan Flower also raised the bar to record his highest Gwent League position in 80th place.

Rodgers 9th place was also enough for him to take the senior men’s silver medal for the 5 race series. Davis himself would undoubtedly have medalled had he not missed the previous fixture at Monmouth.

Mel Calls Callas was the sole senior lady but she made the trip well worthwhile as she worked her way through the large field of runners to break into the top 100 for the first time.

Keira Devereux ran superbly for a 15th place finish in the U11 girls race. It was her best race of the series and will give her great confidence going into next season when she’ll be at the top of her age group in the same category. Matilda Ballantine also ran really well in the same race and is another under age athlete that will have another season in this age group.

Will Maine couldn’t have timed it much better to have his best race of the season. His superb 3rd place was enough to take him to 3rd overall for the series and with it the U11 boys’ category bronze medal. Team mates Louie Brunsdon finished 32nd and bottom age Jacob Forsbrook in his first ever cross country race ran really well to finish 71st in a field of over 80 runners.

Cameron Baker-Perry was the U13 boys sole runner and worked his way superbly through the field to record his highest position for the season in 34th… Maisie Squire was the sole U15 girl and she too ran another very disciplined race, looking strong from start to finish to finish 31st.

Connie Ballantine once again led the U13 girls and can be well satisfied with her 19th place, especially as she’ll have another year in this category. Ruth Day was the teams 2nd girl home in 34th with the ever improving Stephanie Brooks next to cross the line in 38th. Alysha Forsbrook came through close behind in 42nd with Natasha Statham completing the team in 46th place.

The U15 boys were well represented on the day and were led in the early stages by Jaylan Bacon who went with the front runners from the off. Luca Murray settled in just behind the leading pack and made his move to close the gap with 1k to go. After moving through the field strongly he eventually past his team mate and two others to finish a fantastic 7th place, with Bacon himself responding to finish just one place behind in 8th. Alex Collins had his first race for some time and it was good to see him run well to finish 34th, just three places in front of the ever improving Will Cheek in 37th. Bottom age Ryan Burton completed the teams scores finishing strongly for in 39th place. 

 

will maine